Milešovka

Nejvyšší hora Českého středohoří, největrnější a nejdeštivější hora ČR

Někdy se stane turistům, postupujícím na Milešovku z jihu, že sice vystoupí do značné výše, ale zjistí přesným měřením, které se podepře dotazem u nějaké babky, že sice na kopci jsou, že však tento kopec není Milešovka.
- V. E. Babka, Básník a země, 1936 -

Milešovka

Milešovka (německy Donnersberg = Hromová hora), královna Českého středohoří, byla ještě v 18. století považována za nejvyšší horu Čech. Dosahuje výšky 836 metrů nad mořem a okolní krajinu převyšuje o více než 350 metrů. Od roku 1953 je chráněna jako národní přírodní rezervace. Vyskytuje se zde jedna z mála českých orchidejí, jazýček jadranský.

Výhled z Milešovky označil německý přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt za třetí nejkrásnější vyhlídku na světě. Za dobré viditelnosti lze dohlédnout na Krkonoše, Šumavu, Krušné hory, Prahu, výjimečně až na 300 km vzdálené vrcholky Alp.

Počátek turistiky na Milešovce se datuje od roku 1825, kdy hostinský z Milešova Antonín Weber zbudoval na vrcholu hory občerstvovnu – chýši z roští a větví, kterou navíc vybavil mechovými lůžky pro případné nocležníky. Tato proslulá "mechová chýše" byla záhy nahrazena zděnou stavbou a v roce 1850 zde byla vybudována také kamenná rozhledna.

Od roku 1905 je na vrcholu umístěna nejstarší česká horská meteorologická stanice.

Odkazy

Hrady a zámky Českého středohoří: Milešov - Skalka - Stekník - Vrbičany
© 2016 Alšík & Co. ~ All rights reserved | Design by W3layouts